Peanut butter’s 'scary,' skyrocketing prices: By the numbers

Unpredictably hot weather makes for a dismal peanut harvest, and now you'll have to pay a whole lot more for a lunchbox staple

Peanut butter
(Image credit: Glowimages/Corbis)

Imagining a world where chocolate becomes a costly luxury is hard enough — but now peanut butter, too? The reliable sandwich spread is becoming problematic, thanks to a peanut shortage that's sending prices skyrocketing, reports Tiffany Hsu of the Los Angeles Times. After searingly hot weather devastated the summer crop of Runner peanuts, the variety most widely used to make the creamy — or crunchy! — spread, the cost of raw peanuts has nearly tripled. A look at the numbers behind this "scary" new development:

3.46 billion

Subscribe to The Week

Escape your echo chamber. Get the facts behind the news, plus analysis from multiple perspectives.

SUBSCRIBE & SAVE
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/flexiimages/jacafc5zvs1692883516.jpg

Sign up for The Week's Free Newsletters

From our morning news briefing to a weekly Good News Newsletter, get the best of The Week delivered directly to your inbox.

From our morning news briefing to a weekly Good News Newsletter, get the best of The Week delivered directly to your inbox.

Sign up

30

Years since the United States has experienced a peanut harvest this bad. Blame "high heat, strong winds, and bone-dry conditions," say researchers from New Mexico State University.

$450

The cost of a ton of Runner peanuts in 2010

$1,150

The cost of a ton of Runner peanuts in 2011

30

Percentage increase in the price of Jif

35

Percentage increase in the price of Skippy

90

Percentage of U.S. households that consume peanut butter

10

Percentage increase of peanut butter consumption in the U.S. since 2008. It's a "much more affordable protein option for families" than meat or fish, says Kim Conte at The Stir.

$4 billion

Amount the peanut industry contributes each year to the domestic economy, according to the National Peanut Board

550

The number of peanuts it takes to make one 12 oz. jar of peanut butter

$0.94

The price hike for an 18-ounce jar of Jif peanut butter, which currently costs $3.14 at a Target store in New Jersey

Sources: Cafe Mom, Food Reference, Huffington Post, LA Times (2), Wall Street Journal